„Sława i chwała”

    CAŁY SERIAL:
  1. Verborgenheit
  2. Zawierucha
  3. Wojenka
  4. Warszawa
  5. Gospodarstwo i ogrody
  6. Koniec pięknego lata
  7. Równina
Adaptacja niegdyś bardzo głośnej, dziś już nieco zapomnianej książki Jarosława Iwaszkiewicza. „Sława i chwała”, najobszerniejszej powieści autora.
Napisana z epickim rozmachem, kreśli dzieje polskiej inteligencji od pierwszych dni lipca 1914 roku do jesieni roku 1947. Jest zarazem epitafium dla duchowego oblicza kultury polskiej, a po trochu i europejskiej, ukształtowanego w XIX wieku. Nad „Sławą i chwałą” pisarz pracował w latach 1956-1962, choć pierwsze szkice utworu powstały już pod koniec lat czterdziestych. Mimo upływu czasu także dzisiaj powieść Iwaszkiewicza stanowi interesujący zapis osobistych doświadczeń autora oraz jego rozważań filozoficznych, dotyczących zwłaszcza estetyki i moralności.
Admirator Iwaszkiewiczowskiego stylu odnajdzie w „Sławie i chwale” zarówno niezrównane, pełne zmysłowego uroku opisy, jak i wnikliwe portrety psychologiczne. Napotka barwną panoramę uczuć i emocji, od dojmującej nostalgii i bólu przemijania do pełnej mądrego dystansu ironii. Historyczne przełomy i kataklizmy sąsiadują bowiem w książce autora „Panien z Wilka” z równie burzliwymi dziejami miłości, zdrad i tragedii, których doświadczają poszczególni bohaterowie.

Inne tytuły: "Fame and Glory"
Produkcja: 1997
Premiera TV: 10 kwiecień 1998

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Ewelina Royska, matka Józia i Walerka

Janusz Myszyński (do 1926 r.)

Janusz Myszyński (od 1939 r.)

Kazimierz Spychała, początkowo korepetytor Józia Royskiego, później urzędnik MSZ i kochanek Marii Bilińskiej


księżna Maria Bilińska, siostra Myszyńskiego

śpiewaczka Elżbieta Szyller, siostra Edgara

Józio Royski

cukiernik Franciszek Gołąbek, mąż Oli

Walerek Royski, brat Józia

Walery Royski

Stanisław Huby, ojciec Huberta

Szuszkiewicz, prawnik Bilińskich

Aniela, wychowanka starej Gołąbkowej

Ola Gołąbkowa, cioteczna siostra Józia Royskiego

i inni.

KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW


Notatki:
Przymiarki do ekranizacji "Sławy i chwały" trwały od dawna. Telewizyjna wersja z lat siedemdziesiątych firmowana przez Lidię Zamkow nie wytrzymała konfrontacji z książką. Blisko dziesięć lat później z powieścią Iwaszkiewicza chciał zmierzyć się Jerzy Hoffman. Skończyło się jednak na zamiarach. Wkrótce potem powstał scenariusz pióra Krzysztofa Teodora Toeplitza. I on musiał odleżeć swoje, zanim na poważnie zainteresował się przedsięwzięciem Kazimierz Kutz. Po mozolnych zabiegach reżyserowi udało się zgromadzić niezbędne środki i produkcja ruszyła. Ze względów oszczędnościowych sceny "paryskie" kręcono w Krakowie, "kresowe" w Lublinie, a "czarnomorskie" nad Bałtykiem. Kutzowi udało się zebrać doborową obsadę z Joanną Szczepkowską, Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Janem Fryczem i Krzysztofem Globiszem na czele. Zaangażował też sporo wykonawców nieznanych, lecz obiecujących. Niektórzy z nich zdołali jeszcze przed ukończeniem serialu zapewnić sobie mocną pozycję na aktorskiej giełdzie. Dotyczy to zwłaszcza Michała Żebrowskiego, Piotra Adamczyka, czy Anny Radwan. Ogółem w siedmioodcinkowym serialu Kutza wzięło udział około 150 aktorów, nie licząc statystów. Mimo że scenariusz jest wierną adaptacją powieści, liczne wątki literackiego oryginału musiały ulec redukcji. Wydaje się to zrozumiałe, jeśli w siedmiu godzinach emisji chce się zmieścić tysiąc pięćset stron prozy. Kutz i Toeplitz skupili się więc przede wszystkim na dziejach kolejnych pokoleń trzech rodów: Myszyńskich, Royskich i Gołąbków. Niestety, z powodu bardzo okrojonego budżetu cykl zrealizowano na taśmie szesnastomilimetrowej, co umożliwia prezentowanie go wyłącznie na małym ekranie.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.180116

(POL) polski, (ENG) English subtitles,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz